Vítáme Vás! Na veškeré objednávky od 900,- Kč máme dopravu ZDARMA!

Alergie - symptomy, příčiny a způsoby léčby - 1.díl

alergie

V západním světě trpí jeden z pěti lidí nějakým typem alergie. Je velká šance, že vy nebo někdo, koho znáte, trpí alergiemi, ať už sezónními, potravinovými alergiemi nebo jiným typem. Většina lidí, kteří se potýkají s alergií, jdou k lékaři a rutinně dostávají léčiva z kategorie antihistaminik, kdy ve skutečnosti mohou tyto léky dále zhoršovat symptomy alergie.

V tomto článku se dozvíte o příznacích alergií ať již sezónních, potravinových, na zvířata či prach. Podíváme se také na některé možnosti léčby a domácí léky, které mohou přinést úlevu. 

Příznaky alergií

Symptomy způsobené alergiemi se liší podle jednotlivce. Závisí na tom, co způsobuje alergickou reakci, a bude se lišit v závislosti na závažnosti alergie. Časté příznaky spojené s alergiemi mohou zahrnovat: 

 • Rýma, ucpaný nos, kýchání, svědivé nebo slzící oči a svědění v krku.
  Kýchání a výtok z nosu je důsledkem běžného nachlazení, ale také může být známkou alergie. Alergie na pyl může způsobit výtok z nosu. Během vegetačního období se pyl šíří vzduchem. Když lidé s alergiemi dýchají tento pyl, jejich tělo jej identifikuje jako hrozbu, která může vyvolat alergickou reakci. Někteří lidé s astmatem mohou mít také pylovou alergii, která zhoršuje jejich existující příznaky astmatu, které mohou zahrnovat sípání a kašel.
 • Sípot, dušnost - sípot a dušnost jsou běžnými příznaky astmatu, ale mohou být také příznakem alergií.
 • Kašel - suchý, přetrvávající kašel může být známkou toho, že trpíte alergiemi.
 • Vyrážky - vyrážky přicházejí v mnoha formách. Ekzém, kontaktní dermatitida a kopřivka jsou tři druhy vyrážek, které mohou být způsobeny alergiemi. 
 • Únava - jste unavení a podráždění? Vaše únava může být známkou neléčených alergií.
 • Bolest hlavy. Některé bolesti hlavy mohou být také způsobeny alergií.
 • Nevolnost a zvracení. Nevolnost a zvracení jsou dva příznaky alergií na potraviny. Potravinové alergie postihují 4-6% dětí a 4% dospělých.  

Příčiny alergií

Alergické příznaky se objevují, když vaše tělo reaguje na alergeny tím, že produkuje chemickou látku zvanou histamin, která pomáhá působit proti alergenu. Tělo reaguje na tuto vnímanou hrozbu tvorbou a uvolňováním látek známých jako protilátky IgE a s tím souvisí řada symptomů alergie. A to jak v případě pylové alergie, tak u ostatních druhů. Histamin je tedy hlavní látkou zodpovědnou za příznaky alergií.

Léčba alergií

Lékařské ošetření, domácí prostředky a změny v některých životních návycích mohou pomoci zmírnit příznaky alergie.

Léčba alergií zahrnuje:

 • Volně prodejná antihistaminika, například cetirizine (Zyrtec) nebo loratadine (Claritin). Osoba by měla začít užívat tyto léky několik týdnů před začátkem alergické sezóny.
 • Imunoterapie pomocí tablet nebo injekcí pro znecitlivění osoby k alergenu.
 • Nosní spreje určené ke zmírnění svědění a zahlcení dýchacích cest. Nosní spreje mohou zmírnit příznaky alergie na pyl. Patří mezi ně dekongestanty, které jsou pouze krátkodobým řešením pro otoky dýchací sliznice.
 • Nasální kortikosteroidní spreje jsou účinné při snižování zánětu i jeho souvisejících symptomů v nosních průchodech.

Většina léčebných postupů pomáhá zvládat alergické symptomy, ale nemůže je vyléčit. Imunoterapie může být užitečná pro dlouhodobou léčbu alergií, ale může trvat několik let, než se dokončí. 

Typy alergií

Alergie jsou typem tělesné reaktivity (přecitlivělosti) na antigen v reakci na první expozici nebo přehnané a patologické imunologické reakce (např. kýcháním, obtížným dýcháním, svěděním nebo kožními vyrážkami) na látky, situace nebo fyzické stavy.

Jinými slovy, alergie jsou způsobeny přecitlivělostí imunitního systému, která způsobuje škodlivé reakce, které mohou ovlivnit celé tělo. Některé z nejčastějších příčin alergií? Některé alergeny, jako je pyl, nacházíme venku, jiné se týkají vnitřního prostředí (plísně), z dalších hlavních alergenů to je zvířecí srst, prach nebo určité potraviny.

Mezi nejčastější příčiny alergií tedy patří: 

 • Pyly ze stromů, rostlin a trávy způsobují sezónní alergie (také nazývaná rýma nebo senná rýma). Příznaky se obvykle zhoršují, když se hladiny pylů zvyšují nebo mění, například během jara nebo podzimu. Při tomto typu alergie se může vyskytnout také zvýšená teplota.
 • Prach, a to jak vnitřní, tak z vnějšího okolí vašeho domova, například ze silniční dopravy
 • Potravinové alergie - některé vybrané potraviny způsobují většinu potravinových alergií, včetně lepku, mléčných výrobků, ořechů (zejména arašídů), vajec, sóji a korýšů
 • Bodnutí hmyzem
 • Zvířecí kožešiny a chlupy (alergie na zvířata, například na psy a kočky)
 • Plíseň
 • Některé léky, jako jsou antibiotika
 • Latex, například se jedná o latexové rukavice nebo kondomy

Konvenční léčebné postupy uvedené výše nejsou nejlepším způsobem, jak zvládnout alergie, protože neřeší základní příčinu. Co se týče alergií, je důležité pochopit, že když váš imunitní systém vyvolává alergickou reakci na něco, je to proto, že cítí, že ve vašem těle není něco v pořádku. Místo toho, abyste se zabývali pouze symptomy alergií (například svědění kůže nebo slzící očí), musíte odhalit příčinu a vybudovat si přirozený obranný systém. Můžete také zařadit eliminační dietu, která pomáhá v potlačování symptomů některých alergií, případně úplně odstraní reakce na alergen (pokud se jedná o potravinovou alergii).

ALERGIE A VÝŽIVA

Alergie je tedy nadměrná imunitní reakce vyvolaná požitím určitých potravin, dotýkáním se určitých látek nebo vdechováním dráždivých látek, jako je pyl nebo zvířecí chlupy. Alergie na pyl, spóry, plísně a prach (také nazývané senná rýma nebo alergická rýma) ovlivňují dýchací systém a jsou obvykle nejobtížněji kontrolovatelné.

Níže si přečtěte, jak se správně stravovat při alergiích a jaké užívat doplňky stravy. 

Výživa při alergiích

Je důležité zahrnout do stravy větší množství následujících potravin:

 • Tmavě zelená, listová zelenina
 • Sytě žlutá a oranžová zelenina
 • Kopřivy, bambusové výhonky, zelí, řepa a mrkev
 • Cibule, česnek, zázvor, kajenský pepř a křen

Odstraňte ze stravy následující:

 • Alkohol, kofein a mléčné výrobky
 • Banány a citrusové plody
 • Čokoláda
 • Potravinářská barviva (např. tartrazin a další)
 • Arašídy
 • Červené maso
 • Cukr
 • Pšenice 

Doplňky stravy, vitamíny a minerály 

Bioflavonoidy (např. quercetin, katechin a hesperidin) - užívejte 2-3 g denně. Pokud jsou příznaky závažné, vezměte až 6 gramů. Bioflavonoidy jsou přírodní antihistaminika a silně antialergenní. Bromelain a vitamin C mohou zvýšit účinek bioflavonoidů. K dispozici jsou také kombinované produkty.

Lněný olej - vezměte 1 polévkovou lžíci denně.

Probiotika (např. Lactobacillus acidophilus a bifidus) - užívejte jednu až dvě kapsle ráno a večer. Probiotika jsou mikroorganismy střevní mikroflóry - mikroskopické bakterie, které normálně obývají střeva. Zvolte výrobek s největším množstvím bakterií v kapsli.

Vitamin A - Užívejte denně až 25 000 IU.

Vitamin C - Užívejte 1-3 gramy 2 až 3 krát denně nebo do tolerance střev. (Tolerance střeva je množství vitamínu C, které může být užíváno, aniž by způsobovalo průjem. Toto množství se liší pro každou osobu a může se změnit, pokud se potřeba zvyšuje, protože tělo je stresováno, zraněno nebo nemocné)

Vitamin E - Užívejte až 400 IU denně. Podpoříte tak obnovu tkání.

Zinek - Užívejte 30 mg denně. Posílíte tím výrazně svůj imunitní systém.

 

Jezte protizánětlivou, alkalickou dietu

Za prvé a především, začněte jíst protizánětlivou dietu, abyste snížili riziko alergií a mnoha dalších zdravotních problémů. Péče o vaše tělo na živiny bohatými potravinami dává vašemu imunitnímu systému schopnost opravit se sám, přinášet tělo zpět do rovnováhy, takže může bojovat proti běžným alergiím ve vašem prostředí. Zde jsou některé z nejlepších potravin a ingrediencí, které byste měli začlenit do vaší stravy, abyste si pomohli překonat alergie:

Česnek - co je na česneku tak fantastické? Česnek je přírodní antibiotikum, které pomáhá odvrátit infekce, viry a dokonce i alergie. Jíst nebo odšťavnit dva syrové stroužky tohoto mocného antioxidantu může doslova udržet odstup od lékařů. Surový česnek každý den bude bojovat proti všem typům alergií, protože nesmírně zvyšuje imunitní systém. Skvělým doplňkem stravy je též synergní směs extraktu z křenu a česneku, vitamín C a zinku.

Citrony - jak většina z nás ví, alkalické tělo znamená lepší rovnováhu a imunitní funkci. Citrony a limety jsou vynikající posilovače imunity a jsou používány pro různá onemocnění, včetně alergií. Oba tyto malé plody jsou naloženy vitamínem C a antioxidanty podporujícími imunitní systém. Pití citronové vody po celý den detoxikuje tělo a zbavuje ho nečistot. Smíchejte šťávu z jednoho nebo dvou citrónů nebo limetek s olivovým olejem a použijte směs jako zálivku na saláty a vegetariánské sendviče.

Zelená listová zelenina - listová zelenina (včetně špenátu, zeleného a římského salátu, rukoly a řeřichy) je velkým zdrojem nezbytných vitamínů, minerálů, antioxidantů a enzymů, které napomáhají detoxikaci a napomáhají také snižovat zánět.

Potraviny bohaté na probiotika - probiotické potraviny podporují imunitní zdraví a mohou pomoci opravit poškozenou střevní výstelku. Příklady zahrnují kefír, zelí, pickles, salát kimchi, jogurt, miso a kombuchu.

Kostní vývar - kostní vývar, vyrobený z hovězího masa a kuřecího vývaru, je bohatý na mnoho minerálů a aminokyselin, které podporují hojení, a tím pomáhají posilovat imunitní systém.

Kokosové mléko - nejlepší alternativou kravského mléka je kokosové mléko, které neobsahuje mléčný cukr - laktózu, sóju, stopy pšenice ani ořechů.

Mandlové máslo a semena - pro lidi alergické na arašídy a arašídové máslo nebo mléčné produkty, je mandlové máslo bezpečná a zdravá alternativa, která poskytuje zdravé nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, minerály, jako je riboflavin a hořčík, a dokonce i některé antioxidanty.

Lněná semínka, chia semena, dýňová semínka a slunečnicová semena jsou také skvělými zdroji zdravých tuků a vlákniny.

Bezlepkové mouky a potraviny - namísto použití pšeničné mouky, když vaříte nebo pečete, zkuste kokosovou mouku, mandlovou mouku, špaldovou mouku, ovesnou mouku a rýžovou mouku, které jsou bezlepkové.

Mateřské mléko - ukazuje se, že výlučné kojení má preventivní účinek na včasný rozvoj astmatu a atopické dermatitidy. 

Místní syrový med (včelí pyl)

Vzhledem k tomu, jak dobře chutná, můžete si dát každý den syrový med, který by mohl pomoci kontrolovat sezónní alergie. Užívání lžíce místního, syrového medu každý den pomůže vašemu tělu vybudovat toleranci vůči místnímu pylu, který útočí na vaše dýchací sliznice a dutiny. Med můžete užívat například jeho přidáním do čaje, smícháním s ovesnými vločkami a skořicí, nebo jeho přidáním do koktejlů.

Co dělá surový med tak mocným při snižování alergií? Jedním z důvodů je to, že obsahuje včelí pyl, o němž je známo, že brání infekcím, alergiím a posiluje imunitu. Včely žijící ve vaší oblasti jdou od květu ke květu a sbírají pyl, na který trpíte alergií. Jíst místní syrový med pomůže vybudovat vaši imunitu vůči místnímu pylu. Med také obsahuje mnoho enzymů, které podporují celkovou imunitní funkci. 

V příštím díle budeme v tématu pokračovat a příblížíme možnosti přírodní léčby vašich alergií

Autor článku: Ing. Radek Svoboda

Sledujte akce a slevy
Přihlaste se do našeho newsletteru
a budete o všem vědět jako první.
Můžete se kdykoliv odhlásit. Newsletter zasíláme 1x za 14 dní.
Výběr podle značek
Zdravý den Vitargo Viridian Vemoherb Vegan fitness The protein ball Sunwarrior Reflex Pursana Nutriworks Nutrislim Mornflake Myotec Chiba High5 Gusto Good Centzone Blender bottle Adapt