Vítáme Vás! Na veškeré objednávky od 900,- Kč máme dopravu ZDARMA!

Jak fungují adaptogeny při stresu? (1. díl)

Adaptogeny%2C%20jake%20uzivat%20a%20proc.

Přírodní medicína již dlouho využívá mnoho bylin a potravin ve formě léčivých prostředků. Jedním z takových příkladů jsou adaptogenní byliny, neboli „adaptogeny“. Přínosem adaptogenních bylin se zabývá mnoho vědeckých studií, a to jak z hlediska působení adaptogenů na psychický, tak také fyzický stres.

Jak pravděpodobně víte, vaše tělo je postaveno tak, aby uvolňovalo hormon kortizol při reakci na stres, kdy zvýšené hladiny kortizolu po dlouhou dobu a chronický stres mohou ovlivnit veškerý fyziologický systém ve vašem těle, včetně štítné žlázy a nadledvinek.

Kortizol je také známý jako hormon stárnutí. Když stoupají hladiny kortizolu, zažíváte stav „bojuj nebo uteč“, který stimuluje váš sympatický nervový systém a vaše nadledvinky. Když se tak stane, dojde ke snížení sekrece trávicího ústrojí a zvýšení krevního tlaku. Pokud vaše tělo a mozek reagují na stresor běžnou reakcí, hladiny kortizolu ustupují a vaše tělo se přizpůsobuje normálu. 

Nicméně lidé kteří zažívají stresové reakce pravidelně, a to i mnohokrát denně, mohou díky stavu neustálého stresu postupně vyčerpat nadledvinky a poškodit svůj trávící systém. Lidé s nejvyšším rizikem jsou mladí rodiče, vysokoškolští studenti a pečovatelé, jako jsou zdravotní sestry nebo členové rodiny, kteří pečují o nemohoucí příbuzné.

Dlouhodobý chronický stres vede tedy k únavě nadledvin a dokonce k potenciálně nebezpečnějším problémům, pokud tyto stavy nejsou dostatečně ošetřeny. Zatímco většina výzkumníků a lékařů souhlasí s tím, že přístup ke snižování chronického stresu je mnohovrstevný, jedním z účinných přístupů k přirozenému zmírnění stresu, jakož i snižování dlouhodobých hladin kortizolu, je použití adaptogenních bylin.

Co jsou adaptogeny?

Adaptogeny jsou jedinečnou třídou léčivých rostlin. Pomáhají vyrovnat, obnovit a chránit tělo. Adaptogen však nemusí vykazovat žádný konkrétní léčivý vliv, pomáhá totiž obecně reagovat na jakýkoli vliv nebo stresor, a normalizuje tak vaše fyziologické funkce.

Termín adaptogenní byliny byl poprvé zaznamenán v roce 1947 ruským vědcem Lazarevem, který jej použil k popisu tohoto nespecifického účinku zvyšování odolnosti těla vůči stresu. Adaptogeny mají podle jeho specifikace obvykle normalizační účinek bez ohledu na směr patologického stavu. Tento účinek byl pozorován ve studiích na zvířatech a bylo zjištěno, že různé adaptogeny mají schopnost vytvořit obecně zvýšenou toleranci vůči stresu. Dnes je uznáváno zhruba 15 nejpoužívanějších adaptogenů. 

Seznam některých nejznámějších adaptogenů:

Detailní účinky jednotlivých bylin a medicinálních hub si přečtěte v následujícím díle.

Před užíváním adaptogenů

Jako vždy byste měli před zahájením léčby prodiskutovat s lékařem jakékoli nové doplňky nebo léky. To platí zejména pro adaptogenní bylinky, protože několik z nich spolupracuje s léky na předpis a některé kombinace nejsou doporučeny pro osoby s určitými podmínkami. Některé adaptogeny mohou například zvyšovat krevní tlak, nejsou tedy vhodné pro osoby se srdečními chorobami (např. eleuterokok).

Adaptogeny nakupujte pouze jako vysoce kvalitní a organické odrůdy z důvěryhodných zdrojů.

Na závěr

Přidáním adaptogenů do vaší denní rutiny můžete ještě více odolávat škodlivým účinkům chronického stresu a chránit tak vaše tělo před trvale vysokými hladinami kortizolu.

Autor článku: Ing. Radek Svoboda

Sledujte akce a slevy
Přihlaste se do našeho newsletteru
a budete o všem vědět jako první.
Můžete se kdykoliv odhlásit. Newsletter zasíláme 1x za 14 dní.
Výběr podle značek
Zdravý den Vitargo Viridian Vemoherb Vegan fitness The protein ball Sunwarrior Reflex Pursana Nutriworks Nutrislim Mornflake Myotec Chiba High5 Gusto Good Centzone Blender bottle Adapt