Vítáme Vás! Na veškeré objednávky od 900,- Kč máme dopravu ZDARMA!

Koenzym Q10, pro koho je vhodný?

Koenzym Q10 může pomoci léčit některé srdeční stavy, stejně jako migrény a Parkinsonovu chorobu.

Koenzyme Q10(Q10) je antioxidant, který naše tělo přirozeně produkuje. Naše buňky používají Q10 pro růst a nezbytné funkce. Úrovně Q10 v těle se snižují s věkem. Bylo také zjištěno, že hladiny Q10 jsou nižší u lidí s určitými stavy, jako je srdeční onemocnění.

Výskyt

Q10 se nachází v mase, rybách a celých zrnech. Množství koenzymu nalezené v těchto dietních zdrojích však nestačí k významnému zvýšení hladin Q10 ve vašem těle. Jako doplněk je Q10 dostupný ve formě kapslí a tablet. 

Výhody užívání koenzymu Q10

Koenzym Q10 může pomoci léčit některé srdeční stavy, stejně jako migrény a Parkinsonovu chorobu.Bylo prokázáno, že Q10 zlepšuje příznaky městnavého srdečního selhání. Koenzym Q10 může také pomoci snížit krevní tlak. Některé výzkumy též naznačují, že v kombinaci s jinými živinami může Q10 pomoci zotavení u lidí, kteří měli bypass a operace srdečních chlopní.

Koenzym Q10 také pomáhá při Parkinsonově chorobě. Vysoké dávky Q10 mohou být prospěšné pro lidi v raném stádiu této progresivní poruchy nervového systému, která ovlivňuje pohyb.

Statiny indukovaná myopatie. Některé studie naznačují, že Q10 může pomoci zmírnit svalovou slabost spojenou s užíváním statinů.  Také co se týče migrén, tak Q10 může snížit frekvenci těchto bolestí hlavy.

Koenzym Q10 a fyzický výkon.

Jelikož se Q10 podílí na výrobě energie, může tento doplněk zlepšit i váš fyzický výkon.

Doplňky s koezymem Q10 mohou být prospěšné pro léčbu stavů, jako je městnavé srdeční selhání a Parkinsonova choroba. Koenzym Q10 je považován za bezpečný doplněk, s pouze malým množstvím vedlejších účinků. 

Dávkování

Není stanovena ideální dávka koenzymu Q10. Studie používaly dávky Q10 v rozmezí od 50 miligramů do 1200 miligramů u dospělých, a to v několika dávkách v průběhu dne. Typická denní dávka je 100 miligramů až 200 miligramů. Postupujte podle pokynů na lahvičce nebo se poraďte se svým lékařem nebo dietologem. Mějte na paměti, že různé značky mohou mít různé složení a sílu koenzymu.

Dávkování se může velmi lišit na základě vašeho onemocnění.

Například dávky 100–300 mg Q10 denně zlepšují symptomy diabetu. Bylo také prokázáno, že doplnění přípravku Q10 o 200–300 mg denně zvyšuje koncentraci, hustotu a pohyblivost spermií u mužů s neplodností. Podobně tyto doplňky mohou zlepšit plodnost ženy tím, že stimulují produkci vajíček a pomáhají zpomalit stárnutí vaječníků.

K potlačení úbytku Q10 v souvislosti s věkem se pak doporučuje užívat 100–200 mg denně, kdy doplňky s koenzymem Q10 mohou zlepšit celkovou kvalitu života. Co se týče léčby migrén, zde je typickým doporučením dávkování Q10 300–400 mg denně. Dále pak pro lidi užívající statinové léky je typické doporučení pro dávkování Q10 30–200 mg denně, kdy Q10 pomáhá snížit bolesti svalů způsobené těmito léky. A nakonec pro osoby se srdečním selháním nebo anginou pectoris je typické doporučení pro dávkování Q10 60–300 mg denně. 

Koenzym Q10 a těhotenství

Během těhotenství se hladiny koenzymu Q10 obvykle zvyšují s pokračujícím těhotenstvím. Nižší než průměrné hladiny Q10 v krvi u těhotných žen mohou být spojeny se spontánním potratem.

Suplementace koenzymem Q10 však nebyla u těhotných žen dobře studována, neužívejte tedy Q10 během těhotenství, pokud váš lékař neurčí jinak.

Autor článku: Ing. Radek Svoboda

Sledujte akce a slevy
Přihlaste se do našeho newsletteru
a budete o všem vědět jako první.
Můžete se kdykoliv odhlásit. Newsletter zasíláme 1x za 14 dní.
Výběr podle značek
Zdravý den Vitargo Viridian Vemoherb Vegan fitness The protein ball Sunwarrior Reflex Pursana Nutriworks Nutrislim Mornflake Myotec Chiba High5 Gusto Good Centzone Blender bottle Adapt