Vítáme Vás! Na veškeré objednávky od 900,- Kč máme dopravu ZDARMA!

Posílení jater ve sportu - suplementy, které si zaslouží vaší pozornost

posileni-jater

Patříte mezi sportovce s vysokou zátěží, případně máte nevyváženou stravu či dokonce oslabená játra? Potom je tento článek přímo pro vás.

Játra jsou chemickou továrnou našeho těla a mimo jiné pomáhají zpracovávat veškeré živiny včetně těch pro stavbu svalové hmoty, a proto je nutné je udržovat v dobré kondici. Jednou za čas je tedy vhodné jim dopřát možnost kvalitní regenerace. Možností je více, nicméně pro každodenně aktivní sportovce jsou nejvhodnější formou podpory a regenerace jater různé suplementy, doplňky stravy či byliny, které si popíšeme níže.

Ostropestřec mariánský

Jedná se o evropskou bylinu, která se používá jako hlavní forma očisty jater. Naleznete ji v mnoha jaterních očistných čajových směsích, nicméně můžete jej užívat také jednoduše v kapslích či tinkturách. 

Hlavní účinnou látkou je zde silymarin, a kromě ostropestřce se vyskytuje například také v luštěninách jako jsou fazole, hrách a podobně. Silymarin napomáhá ke zlepšení metabolismu jaterní buňky, stabilizuje buňečné membrány a stimuluje regeneraci jaterní tkáně. Navíc ochraňuje játra před působením toxických látek, a to včetně alkoholu. Ve zkratce tedy silymarin především ochraňuje a čistí játra a stimuluje jejich regeneraci.

Lecithin

Lecitin obsahuje celou směs fosfolipidů, které jsou součástí buněčných membrán, tedy i jaterních buněk. Při jaterních onemocněních jsou ve stravě přidané fosfolipidy přednostně využity jaterní buňkou a zabudovány do jejich buněčné stěny.

Stručně řečeno, fosfolipidy vyživují játra a jsou základním stavebním kamenem jaterních buněk.

Mezi nejpodstatnější fosfolipidy pro stavbu buněčných membrán patří fosfatidylcholin, kdy zmiňovaný lecithin právě této látky obsahuje poměrně vysoké množství, 10-20%. Z dalších doplňků stravy s vysokým obsahem fosfolipidů zmíním například essentiale forte, který je určen přímo pro aktivní vyživování jaterních buněk po jaterních onemocněních.

Kyselina alfa-lipoová

Kyselina alfa-lipoová působí v organismu spolu s enzymy při procesech povzbuzujících energii. Je přítomna ve špenátu, v mase, v játrech a pivovarských kvasnicích a patří také mezi detoxikující přípravky a antioxidanty. Chrání mimo jiné játra při hepatitidě, poškození alkoholem nebo jedy a chemikáliemi. Léky obsahující tuto kyselinu se užívají při některých druzích jaterních otrav.

Dalších doplňků stravy či bylin, které čistí či posilují jaterní tkáň, je celá řada. Ve zkratce je to například Acetyl L-Carnitine, který je obecně prospěšný pro mnoho tělesných funkcí, do nichž patří také zásobení jater energií. Dále se nedají opominout ani byliny vlaštovičník, vachta trojlistá, smil písečný, smetanka lékařská a hořec žlutý, které se také úspěšně užívají pro posílení jater či dokonce při jaterních onemocněních.

Autor článku: Ing. Radek Svoboda

Sledujte akce a slevy
Přihlaste se do našeho newsletteru
a budete o všem vědět jako první.
Můžete se kdykoliv odhlásit. Newsletter zasíláme 1x za 14 dní.
Výběr podle značek
Zdravý den Vitargo Viridian Vemoherb Vegan fitness The protein ball Sunwarrior Reflex Pursana Nutriworks Nutrislim Mornflake Myotec Chiba High5 Gusto Good Centzone Blender bottle Adapt