Vítáme Vás! Na veškeré objednávky od 900,- Kč máme dopravu ZDARMA!

Speciální doplňky stravy na posílení imunity

imunita-special

Imunitní systém je nezbytný pro naše přežití a má několik kritických funkcí, které chrání lidské tělo. Chrání před poškozením, nemocemi a infekčními organismy, jako jsou bakterie, houby, paraziti a viry v životním prostředí. Může také rozpoznávat a ničit abnormální buňky, které pocházejí z hostitelských tkání. Imunitní systém může být rozdělený do 3 obecných funkčních částí: získaný (také nazývaný adaptivní nebo specifický) imunitní systém, vrozený nebo přirozený imunitní systém a pasivní nebo vypůjčený imunitní systém, který zahrnuje novorozence přijímající protilátky od matky přes placentu před narozením a v mateřském mléce po narození.

Mnoho lidí potřebuje posílit imunitní systém, zejména těsně před nebo během chladu a chřipkové sezóny. Určité faktory mohou ovlivnit imunitní systém, včetně zdravotních stavů, chronického stresu a nedostatku spánku, stejně jako farmakologická činidla, jako jsou kortikosteroidy, inhibitory faktoru nekrózy nádorů a imunosupresiva používaná k léčbě autoimunitních poruch, imunitně zprostředkovaných chorob, a stavů u pacientů po transplantaci. Chronická nespavost je spojena nejen se zvýšením zánětlivých markerů, ale také s imunodeficiencí. Imunitní systém může být také ovlivněn procesem stárnutí a existuje souvislost mezi imunitou a výživou u starších pacientů, kteří mají tendenci jíst méně a mít menší rozmanitost ve stravě.

Imunitu podporující doplňky mohou obsahovat jeden nebo více vitamínů A, B, C, D a E spolu se stopovými prvky zinku a selenu. Některé také obsahují echinaceu, zázvor a další bylinné přísady pro posílení imunity. Mezi další produkty uváděné na trh pro imunitní podporu patří prebiotika a probiotika. Existuje take mnoho speciálních doplňků stravy pro podporu imuntního systému.

SIBIŘSKÝ ŽENŠEN

Sibiřský ženšen je rostlina, jejíž kořen se používá k přípravě léků. Sibiřský ženšen se často nazývá „adaptogen“. Jedná se o nelékařský termín, který se používá k popisu látek, které mohou posílit tělo a zvýšit celkovou odolnost vůči každodennímu stresu. Kromě toho, že se používá jako adaptogen, používá se sibiřský ženšen pro stavy srdce a krevních cév, jako je vysoký krevní tlak, nízký krevní tlak, zanesení tepen (ateroskleróza) a revmatická srdeční choroba.

Používá se také pro onemocnění ledvin, Alzheimerovu chorobu, poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), syndrom chronické únavy, cukrovku, fibromyalgii, revmatoidní artritidu, chřipku, nachlazení, chronickou bronchitidu a tuberkulózu. Používá se též k léčbě vedlejších účinků karcinomové terapie. Někteří lidé používají sibiřský ženšen ke zlepšení atletického výkonu a schopnosti pracovat. Používají jej také k léčbě problémů se spánkem (nespavost) a příznaků infekcí způsobených herpes simplex typu 2.

Dále se využívá k posílení imunitního systému, prevenci nachlazení a zvýšení chuti k jídlu.

Nezaměňujte si sibiřský ženšen s jinými druhy ženšenu. Sibiřský ženšen není stejná bylina jako americký nebo panax ženšen. Dávejte pozor na to, jaký produkt si vyberete. Americký a panax ženšen mohou být mnohem dražší. Říká se, že před lety chtěl Sovětský svaz poskytnout svým sportovcům výhody, které ženšen nabízí, ale chtěl levnější verzi. Takže, sibiřský ženšen se stal populárním, a proto většina studií o sibiřském ženšenu byla provedena v Rusku. Měli byste vědět, že kvalita produktů sibiřského ženšenu se velmi liší. Sibiřský ženšen je často nesprávně identifikován nebo obsahuje cizorodé látky, což jsou další složky, které nepřispívají k prospěchu produktu, ale zabírají místo v produktu. Před užitím sibiřského ženšenu se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud užíváte nějaké léky. Tato bylina interaguje s mnoha léky na předpis. 

SCHISANDRA

Schisandra se již dlouho používá v tradičních léčivech v Číně a Rusku pro celou řadu nemocí, jako je respirační onemocnění, astma, nespavost, problémy s ledvinami a průjem. Tyto červené bobule se používají také k boji proti únavě, fyzickému stresu a ke zvýšení vytrvalosti. Čínský folklór říká, že Schisandra může „uklidnit srdce a uklidnit ducha“ a používá se od úsvitu čínské civilizace jako tonikum. 

Jedná se o silnou bylinu proti úzkosti, díky její schopnosti posílit náladu tím, že snižuje úroveň stresu a zvyšuje duševní výkon. Její adaptogenní vlastnosti znamenají, že specificky snižuje duševní i fyzický stres a má normalizující účinek na celé tělo. Bylo zjištěno, že Schisandra snižuje hladinu kortizolu v těle (stresový hormon) a je účinná při kontrole změn serotoninu a adrenalinu způsobených stresem. Tato adaptogenní bobule také bojuje s únavou nadledvin, která je spojena se stresem.

Schisandra je fantastický jaterní detoxifikátor - játra jsou největším eliminačním orgánem v těle a udržení jater ve špičkovém stavu hraje důležitou roli v tom, jak stárneme. Schisandra ve skutečnosti pracuje na deaktivaci volných radikálů, které napadají jaterní buňky.

Schisandra je také přírodní kosmetické tonikum, chrání pokožku před stresem, toxiny a nadměrnému vystavení extrémnímu počasí. Pomáhá pokožce udržet vlhkost a vytváří imunitní obrannou energii. Tato adaptivní kvalita pomáhá otevírat a uzavírat póry, podporuje hojení různých kožních problémů a pomáhá pokožce udržet její pružnost, a proto ji asijské ženy po tisíciletí používají k posílení a zachování mladistvého vzhledu.

Schisandra má také extrémně vysoký obsah silných antioxidantů, pomáhá v boji proti poškození volnými radikály, čímž snižuje zánětlivé reakce. To zase pozitivně ovlivňuje imunitní systém a může pomoci chránit tepny před zanesením, regulovat hladinu cukru v krvi, předcházet cukrovce a udržovat normální hodnoty PH v těle. Bylo také zjištěno, že její protizánětlivé vlastnosti mají protektivní vlastnosti, což znamená, že pomůže chránit zdravé tkáně před škodlivými účinky některých protirakovinových léků.

LÉKOŘICE

Kořen lékořice, známý také jako sladký kořen, se používá hlavně jako sladidlo v cukrovinkách a nápojích. Lidé také používají kořen lékořice po staletí pro její léčivé účinky. Lékořice je dostupná v mnoha formách, buď obsahující glycyrhrhin, nebo jako deglycyrhrhinovaná lékořice (DGL).

Kořen lékořice se používá k uklidnění gastrointestinálních problémů. V případě otravy jídlem, žaludečních vředů a pálení žáhy může extrakt kořene lékořice urychlit opravu výstelky žaludku a obnovit rovnováhu. Je to způsobeno protizánětlivými a imunitně posilujícími vlastnostmi kyseliny glycyrhizové. Lékořice se doporučuje také k léčbě dýchacích potíží. Užívání lékořice jako doplňku může tělu pomoci vytvořit zdravý hlen. Zvýšená produkce hlenu se může zdát kontraproduktivní pro zdravý bronchiální systém. Opak je však pravdou. Výroba čistého a zdravého hlenu udržuje dýchací systém v chodu bez starého lepkavého hlenu, který jej ucpává.

V průběhu času může stres narušit nadledvinky vyčerpáním neustálé produkce adrenalinu a kortizolu. Lékořicové doplňky mohou poskytnout nadledvinkám určitou úlevu. Extrakt z kořenů lékořice může stimulovat nadledvinky, které podporují zdravou hladinu kortizolu v těle. Lékořice může být zároveň úspěšná dermatologická léčba díky svým antibakteriálním vlastnostem. Z tohoto důvodu holističtí lékaři často navrhují použití lékořice na zubní kaz, aby se ochránily zuby před bakteriemi poškozujícími zubní sklovinu.

KOMBUCHA

Proces fermentace kombuchy znamená, že nápoj je bohatý na probiotika. Probiotické bakterie jsou podobné zdravým bakteriím, které se nacházejí ve střevech. Konzumace probiotik může zlepšit celkové zdraví střev. Bylo zjištěno, že probiotické bakterie pomáhají při léčbě průjmu a mohou pomoci zmírnit syndrom dráždivého tračníku. Vazba mezi zdravými bakteriemi v zažívacím systému a imunitní funkcí je stále jasnější, protože stále více výzkumu se zaměřuje na zdraví střev. Pokud probiotika v kombuchovém nápoji zlepšují zdraví střev, mohou také posílit imunitní systém.

Existuje též stále více důkazů, že konzumace kombuchy může pomoci snížit riziko rakoviny. Kombucha je navíc schopna zabíjet mikroby a pomáhat v boji proti řadě bakterií. To naznačuje, že může pomoci předcházet infekcím tím, že zabije bakterie (které způsobují nemoci) než se vstřebají tělem.

O probiotikách v kombuše se předpokládá, že mají schopnost léčit depresi. Může existovat souvislost mezi probiotiky a depresí, což naznačuje, že pití kombuchy bohaté na probiotika by mohlo pomoci podpořit pozitivní duševní zdraví. Navíc mezi depresí a zánětem existují silné vazby, takže protizánětlivý účinek kombuchy může dodatečně pomoci zmírnit některé z dopadů deprese.

Kombucha však také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu spojeného se srdečními chorobami. Obsahuje též antioxidanty, které pomáhají v boji s molekulami v těle, které mohou poškodit buňky a díky tomu tak kombucha snižuje například toxiny v játrech. To naznačuje, že kombucha může hrát důležitou roli při podpoře zdraví jater a snižování zánětu jater. Kromě toho kombucha může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a pomoci při léčbě cukrovky. 

EXTRAKT Z HROZNOVÝCH JADER

Extrakt z hroznových semen je doplněk stravy vyrobený odstraňováním, sušením a rozemletím hořkých semen hroznů. Hroznová semena jsou bohatá na antioxidanty, včetně fenolových kyselin, antokyanů, flavonoidů a oligomerních proanthocyanidinových komplexů (OPC). Ve skutečnosti je tento extrakt jedním z nejznámějších zdrojů proantokyanidinů. Díky svému vysokému obsahu antioxidantů může pomoci předcházet nemocem a chránit před oxidačním stresem, poškozením tkáně a zánětem.

Extrakt z hroznových semen je take prospěšný pro řadu kardiovaskulárních stavů. Může pomoci s problémem špatného krevního oběhu (chronická žilní nedostatečnost) a vysokým obsahem cholesterolu. Extrakt z hroznových semen také snižuje otoky způsobené poraněním a pomáhá při očních onemocněních souvisejících s cukrovkou. Mnoho lidí má zájem o extrakt z hroznových semen, protože obsahuje antioxidanty. Jedná se o látky, které chrání buňky před poškozením a mohou pomoci předcházet mnoha onemocněním.

EXTRAKT Z BEZINEK

I když neexistuje žádný univerzální lék na nemoc, uživatelé extraktu z bezinek říkají, že toto ovoce je jedním z nejvšestrannějších řešení přírody pro to, co vás trápí. Po celém světě se nachází asi 30 druhů rostlin a stromů. Evropská verze (známá také jako Sambucus nigra) je ta, která je nejvíce svázaná s vaším zdravím a léčením. V lidovém lékařství je dnes bezinka všeobecně považována za jednu z nejvíce léčivých rostlin na světě.

Bobule a květy bezinky jsou plné antioxidantů a vitamínů, které mohou posílit váš imunitní systém. Mohou pomoci zkrotit zánět, zmírnit stres a také chránit vaše srdce. Někteří odborníci doporučují bezinky, abyste zmírnili symptomy z nachlazení a chřipky. Používá se také jako lék na zácpu, bolesti kloubů a svalů, infekce dýchacího systému, bolesti hlavy, horečku, problémy s ledvinami a stres.

ASTRALAGUS

Astragalus se používá v tradiční čínské medicíně po staletí. Jeho hlavním využitím bylo posílení imunitního systému těla. Používá se však také k léčbě jiných tělesných stavů, včetně srdečních chorob. Astragalus se také nazývá huang qi.

Předpokládá se, že Astragalus stimuluje imunitní systém. Má antioxidační účinky, které inhibují tvorbu volných radikálů. Volné radikály v těle poškozují buňky a jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy spojenými se stárnutím. Astragalus je tedy přírodní doplněk stravy, který se používá pro různé zdravotní stavy. Používá se například k léčbě běžných nachlazení, proti infekcím horních cest dýchacích, fibromyalgii a při léčbě cukrovky. Může také chránit před srdečními chorobami. Používá se navíc ke zlepšení celkové slabosti. 

Astragalus stimuluje slezinu, játra, plíce, oběh a močový systém. Navíc se užívá k léčbě osteoartrózy, astmatu a nervových stavů a ​​ke snížení hladiny cukru v krvi a krevního tlaku.

BETA-GLUKANY

Beta-glukany jsou cukry, které se nacházejí v buněčných stěnách bakterií, hub, kvasinek, řas, lišejníků a rostlin, jako je oves a ječmen.

Beta-glukany se užívají na vysoký cholesterol, cukrovku, rakovinu, HIV / AIDS, vysoký krevní tlak a vředy. Beta-glukany významně posilují imunitní systém u lidí, jejichž obrana těla byla oslabena stavy, jako je syndrom chronické únavy, fyzický a emoční stres, nebo ošetření, jako je záření nebo chemoterapie. Používají se proti nachlazení, chřipce, infekci dýchacích cest, alergiím, hepatitidě, borelióze, infekci uší, stárnutí, ulcerózní kolitidě a Crohnově chorobě, syndromu dráždivého tračníku, fibromyalgii, revmatoidní artritidě a roztroušená skleróze. Mají tedy velice široké využití. 

Lékaři někdy dávají beta-glukany intravenózně nebo injekcí do svalu, aby léčili rakovinu a posílili imunitní systém u lidí s onemocněním souvisejícími s HIV. Beta-glukany se také podávají intravenózně, aby se zabránilo infekci u lidí po operaci.

OLEJ Z ČERNÉHO KMÍNU

Lidé používali olej z černého kmínu k výrobě léků již přes 2000 let. Historicky byl olej z černého kmínu používán na bolesti hlavy, bolesti zubů, rýmu, astma, artritidu a střevní parazity. Dnes se černý kmín nejčastěji používá pro astma, cukrovku, vysoký krevní tlak, úbytek hmotnosti a mnoho dalších stavů.

Olej z černého kmínu může pomoci posílit imunitní systém, bojovat proti rakovině, snížit otoky a zmírnit alergické reakce působením jako antihistaminikum. 

KOČIČÍ DRÁP (uncaria tomentosa, vilcacora, uňa de gato)

Kočičí dráp je populární bylinný doplněk získaný z tropického révy. Pomáhá v boji proti celé řadě nemocí, včetně infekcí, rakoviny, artritidy a Alzheimerovy choroby.

Kočičí dráp (Uncaria tomentosa) se nachází hlavně v amazonském deštném pralese a v dalších tropických oblastech jižní a střední Ameriky. Kočičí dráp může podporovat váš imunitní systém a pomáhá účinněji bojovat s infekcemi. Extrakt uncarie zvyšuje při delším užívání počet bílých krvinek, které se podílejí na boji proti infekcím a působí jak posílením vaší imunitní reakce, tak uklidněním aktivního imunitního systému. Protizánětlivé vlastnosti této rostliny by mohly mít další imunitní přínosy. Díky svým protizánětlivým vlastnostem může zmírnit příznaky osteoartrózy a revmatoidní artritidy. Revmatoidní artritida je dlouhodobý autoimunitní stav, který způsobuje teplé, oteklé a bolestivé klouby.

Závěrem

Zdravá strava je nejlepší způsob, jak udržet silný imunitní systém. Nutriční doplňky jsou však pohodlným a snadným způsobem, jak zajistit, aby byly uspokojeny nutriční potřeby. Před doporučením doplňků by lékárníci měli prověřit možné kontraindikace a interakce léků a doplňků stravy. Pacienti, kteří mají změněný zdravotní stav nebo užívají jiné léky, by měli tyto doplňky před použitím konzultovat se svými lékaři nebo lékárníky. Vždy by se dané příravky měly užívat v doporučené dávce a pouze podle pokynů.

Autor článku: Ing. Radek Svoboda

Sledujte akce a slevy
Přihlaste se do našeho newsletteru
a budete o všem vědět jako první.
Můžete se kdykoliv odhlásit. Newsletter zasíláme 1x za 14 dní.
Výběr podle značek
Zdravý den Vitargo Viridian Vemoherb Vegan fitness The protein ball Sunwarrior Reflex Pursana Nutriworks Nutrislim Mornflake Myotec Chiba High5 Gusto Good Centzone Blender bottle Adapt