Vítáme Vás! Na veškeré objednávky od 900,- Kč máme dopravu ZDARMA!

Superpotraviny - české superpotraviny - 3.díl

Na trhu existuje mnoho českých superpotravin, přestože nemusí být známé přímo jako superfoods. Avšak jsou tak naplněné živinami a detoxikačními schopnostmi, že zcela jistě patří do kategorie superpotravin, což již kdysi dávno věděli naši předci.

Provedli jsme shrnutí českých superpotravin a jejich seznam si přečtěte v tomto článku. 

Řepa je česká superpotravina, obsahuje antioxidanty, které mají čistící a detoxikační vlastnosti a je úžasným zdrojem vlákniny a vitamínu C.

Červená řepa
Červená řepa je zvláště účinná při udržování čisté krve a pomáhá jak našim játrům, tak ledvinám, dvěma z našich přirozených filtračních systémů. Mezi fytochemické sloučeniny v červené řepě patří betain, kdy betain je důležitou živinou pro prevenci chronických onemocnění a bylo prokázáno, že pomáhá s ochranou našich vnitřních orgánů. Řepa obsahuje však více antioxidantů, které mají čistící a detoxikační vlastnosti. Je také úžasným zdrojem vlákniny a vitamínu C a působí jako čistící prvek trávicího systému.

Krev, která prochází přes naše játra, dodává výživné látky pro celé naše tělo, takže pokud podporujeme tyto životně důležité orgány červenou řepou, pak naše tělo bude naplněno výživnou krví. A s tolika chutnými způsoby, jak si vychutnat červenou řepu, máte na výběr, jak ji začlenit do vaší stravy, i když nejste velkým fanouškem oné sladké, zemité chuti.

Populární způsob, jak se lidé v tuto chvíli těší z červené řepy, je odšťavňování. Šetrné odšťavňování je fantastický způsob, jak dostat klíčové živiny z našich plodů a zeleniny přímo do tekuté formy, kdy červená řepa je opravdu chutným koktejlem.

Červená řepa je také k dispozici v práškové formě, takže pokud chcete rychlou a snadnou přípravu koktejlu s červenou řepou, přidejte čajovou lžičku prášku do své denní šťávy nebo snídaně se smoothie nebo do misky s kaší.

Lněné semínko
Každá polévková lžíce mletého lněného semínka obsahuje asi 1,8 g rostlinných omega 3 mastných kyselin důležitých v boji proti zánětu. Obsahuje také rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která může pomoci snížit hladinu cholesterolu, udržet střevní trakt před disharmonií a lněné semínko na sebe také váže toxiny, které pomáhá vyloučit z těla. Vzhledem k tomu, že zlepšuje hladinu cukru v krvi a potlačuje chuť k jídlu, je mleté lněné semínko vhodné použít vždy, když je vaším cílem zhubnout. Může být přidáno do takových potravin, jako jsou koktejly, saláty a kaše z ovesných vloček. 

Česnek
Česnek pomáhá odstraňovat škodlivé bakterie, střevní parazity a viry z těla, zejména z krve a střev. Také pomáhá očistit nahromadění cholesterolu z tepen a snižuje krevní tlak. Česnek má protirakovinné a antioxidační vlastnosti, které pomáhají detoxikovat tělo od škodlivých látek. Pomáhá také očistit dýchací cesty ochranou sliznice v plicích a dutinách.

Česnek, dokonalá detoxikační potravina, podporuje jaterní enzymy a procesy, které jsou důležité pro přirozený čistící režim vašeho těla a nejen, že je nejúčinnějším domácím antimikrobiálním činidlem (s téměř 40 různými antifungálními, bakteriálními, parazitickými a virovými agens), ale také obsahuje velké množství vitamínu C, který posiluje imunitu a podporuje funkci jater.

Česnek je naše česká superpotraviny, která pomáhá odstraňovat škodlivé bakterie, střevní parazity a viry z těla, zejména z krve a střev.

Konopná semínka
Tato semena jsou vlastně výživnou superpotravinou, která vypadá jako maličká drobná slunečnicová semena. Mají kulatý tvar s jemně ořechovou příchutí podobnou borovicovým oříškům, jsou měkké a mají mnoho živin.

Semena konopí vám dodají poměrně velkou dávku omega 3 a 6 mastných kyselin. Mají také silné protizánětlivé vlastnosti, takže konopná semínka jsou dobrým přídavkem do vaší stravy, pokud trpíte astmatem, roztroušenou sklerózou, artritidou, ekzémy, lupénkou, anebo i sezónní alergií, jako je senná rýma.

Konopná semínka z vašeho koktejlu udělají mocný proteinový drink, a to s pouhými třemi lžicemi konopných semen, které obsahují 11 g bílkoviny. A vzhledem k tomu, že bílkoviny uvnitř konopí jsou snadno stravitelné, můžete se rozloučit s nadýmáním a zácpou. Semena konopí jsou neuvěřitelně bohatá na esenciální aminokyseliny a jsou také obzvláště bohatá na zinek, železo a hořčík.

Takže se možná ptáte, jak dostat tato malá konopná semínka do vaší stravy? Vlastně je to docela snadné. Semena konopí můžete přidat prakticky do všeho, klidně i do zeleninového salátu, smoothie nebo pomazánky.

Borůvky
Borůvky obsahují přírodní aspirin, který pomáhá zmírňovat účinky chronického zánětu škodlivého pro tkáně, zatímco zároveň snižuje bolest. Borůvky také působí jako antibiotika blokováním bakterií v močovém traktu, čímž pomáhají předcházet infekcím. Mají antivirové vlastnosti a obsahují superdetoxikační fytonutrienty zvané proanthocyanidiny. 

Brusinky jsou naše české superfoods, mají silné antibiotické a antivirové látky, které pomáhají tělu očistit škodlivé bakterie a viry z močových cest.

Brusinky
Brusinky mají silné antibiotické a antivirové látky, které pomáhají tělu očistit škodlivé bakterie a viry z močových cest. Obsahují také velké množství vitamínu C a dalších prospěšných živin.

Zelí
Z dalších českých superpotravin lze uvést například i zelí. Zelí obsahuje mnoho protirakovinných a antioxidačních prvků a pomáhá játrům rozložit přebytečné látky, protože obsahuje sloučeninu, která pomáhá játrům produkovat odpovídající množství enzymů pro detoxikaci.

Zelí také čistí trávicí trakt a zklidňuje žaludek, což může být částečně způsobeno jeho antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Brukvovitá zelenina, jako je zelí (nebo také brokolice), demonstruje silnou detoxikační aktivitu, včetně neutralizace některých škodlivých sloučenin, které se nacházejí v cigaretovém kouři.

Autor článku: Ing. Radek Svoboda

Sledujte akce a slevy
Přihlaste se do našeho newsletteru
a budete o všem vědět jako první.
Můžete se kdykoliv odhlásit. Newsletter zasíláme 1x za 14 dní.
Výběr podle značek
Zdravý den Vitargo Viridian Vemoherb Vegan fitness The protein ball Sunwarrior Reflex Pursana Nutriworks Nutrislim Mornflake Myotec Chiba High5 Gusto Good Centzone Blender bottle Adapt