Vítáme Vás! Na veškeré objednávky od 900,- Kč máme dopravu ZDARMA!

Superpotraviny - exotický detox - 2. díl

Amazonští domorodci používali bobule Acai berry pro jejich různé zdravotní výhody a v dnešní době tomu není jinak.

Ať už užíváte superpotraviny jako denní doplněk, nebo přidáte jejich práškovou formu do snídaňových koktejlů nebo kaše, budou tato kouzelná jídla vším, co budete potřebovat, aby bylo upraveno vaše zdraví. Díky nové době je možné se lehce dostat i k mnoha exotickým superpotravinám.

Moringa

Moringa je na trhu superpotravin poměrně nová, ale obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Moringa pochází z Indie, kde se používá nejen jako posilovač výživy, ale také jako léčivá rostlina. Moringa je nyní stále populárnější v mnoha tropických a subtropických zemích, a na pěti různých kontinentech.

Moringa například obsahuje 25x množství železa, které byste jinak získali ze špenátu, nebo 7násobek množství vitamínu C, který obsahují pomeranče, více vitamínu A než mrkev, více vitamínů B než ořechy a více vápníku než mléko. S moringou získáte také cenný zdroj bílkovin, což moringu činí ideálním doplňkem pro ty, kteří jsou na vegetariánské nebo veganské stravě.

Kromě těchto překvapivých nutričních faktů je seznam léčivých vlastností stejně působivý. Moringa může pomoci se všemi druhy problémů, od kožních onemocnění, přes bolesti hlavy, nádory, cukrovku až po pomoc s malárií. Tyto vlastnosti byly prokázány díky mnoha vědeckým výzkumům. Tento zázračný strom je plný superživin: 46 různých antioxidantů, 36 protizánětlivých látek a 90 živin.

Pokud nemáte štěstí, že žijete v prostředí, kde roste moringa, nejsnadněji dostupným způsobem konzumace moringy je její prášková forma. Prášek je vyroben ze sušených listů moringy, a můžete ho dostat do své stravy snadno, např. přidáním do zeleninové šťávy nebo smoothies.

Lucuma

Lucuma je peruánské ovoce, které je známé jako zlato Inků. Má krémovou a sladkou, téměř karamelovou chuť, je plná vlákniny, železa, niacinu a beta-karotenu. Pokud se snažíte omezit cukr, lucuma je alternativou cukru s nízkou glykemií, protože má všestrannou přírodní sladkost. Je také prokázáno, že má antibiotické a antifungální vlastnosti. 

Baobab

Baobab je šťavnaté ovoce, které roste (ne překvapivě) na stromech baobabu. Toto výživné ovoce má třikrát více vitamínu C než pomeranče a dvakrát více vápníku než mléko. Jako superpotravina je nejlepší formou práškový, tepelně nezpracovaný surový baobab, protože umožňuje zvýšení energie a podporu imunitního systému. 

Baobab má třikrát více vitamínu C než pomeranče a dvakrát více vápníku než mléko.

Acai berry

Amazonští domorodci používali tyto bobule pro jejich různé zdravotní výhody. Podobné co do velikosti, tvaru a vzhledu jsou s borůvkami, bohužel však acai nejsou tak snadno dostupné. Je známo, že palmy acai rostou v brazilském deštném pralese ve velmi vysoké výšce a díky těmto extrémním výšinám je pro místní obyvatele nesmírně nebezpečné sbírat plody. Navíc po sklizni bobulí musí být proces přepravy extrémně rychlý.

Acai bobule mohou být konzumovány syrové, nebo koncentrované do šťávy nebo prášku. Chuť surového acai berry je srovnatelná s chutí ostružin, ale s hořkou pachutí, podobně jako tmavá čokoláda.

Acai bobule mají více antioxidantů než průměrné jahody, maliny a dokonce borůvky. Chrání vaše tělo před oxidací, a zároveň fungují jako prevence onemocnění srdce, diabetu a různých stavů souvisejících se stárnutím.

Acai obsahuje také důležité omega kyseliny. Mastné kyseliny jsou důležitou součástí udržování zdravého životního stylu a bobule acai je obsahují ve dvou formách: Omega 3 a 6.

Kakao

Čokoláda obvykle není slovo, které byste se zdravím spojovali. Přišel však čas obrátit svou pozornost k obsahu kakaa. Bez veškerého přidaného mléka, cukru a tuku se kakao může zdát trochu hořké, ale s jeho vysokým obsahem antioxidantů a hořčíku jsou jeho zdravotní vlastnosti velmi přínosné. Má například vysoký obsah antioxidantů, esenciálních vitamínů a minerálů, které mohou pomoci podpořit zdravé srdce snížením krevního tlaku, zlepšením krevního oběhu těla, snížením cholesterolu a následně snížením tvorby plaku na stěnách tepen. 

Pravé kakao je velmi přínosné pro naše zdraví a to zejména pro vysoký obsah vysoký obsah antioxidantů a hořčíku.

Camu Camu

Podobně jako acai se i camu camu pěstují v oblastech Amazonského deštného pralesa v Peru, Brazílii, Kolumbii a Venezuele, kde ovoce a listy rostliny byly po staletí používány pro léčebné účely. Toto ovoce má podobný vzhled jako švestka, má velikost citronu, je světle oranžové a barevné a je plné esenciálních aminokyselin, lucinu a vitaminu C. 

Lidé, kteří zkoumali zdravotní přínosy camu camu, učinili tvrzení, že mají protivirové vlastnosti, pomáhají s opary a dokonce s rýmou. Uvádí se také, že camu camu je skvělé pro udržení zdravých očí i dásní.

Camu camu je též fantastickým zdrojem draslíku, další klíčovou složkou, kterou naše těla potřebují pro zdravé fungování našeho srdce i ledvin. A dále ovoce camu camu obsahuje také dva typy kyselin, které fungují jako antioxidanty - kyselina gallová (která vykazuje antifungální a antivirové vlastnosti) a kyselina ellagová, která je studována pro její antidiabetické a další účinky.

Chia semínka

Semena chia jsou v první řadě plná antioxidantů, které vedou válku v našem těle proti produkci volných radikálů, které mohou poškodit molekuly v našich buňkách vedoucí ke stárnutí a těžkým onemocněním. 

Chia semena také obsahují velkou část bílkovin a esenciálních aminokyselin. Takže pro všechny vegany (a nejen pro ně), jsou chia semena opravdu vynikající zdroj bílkovin, ať již konzumujete živočišné produkty či nikoliv. Chia semena také obsahují živiny nezbytné pro zdraví kostí.

Zázračná Chia semínka obsahují velké množství bílkovin a esenciálních aminokyselin, připravich z nich můžete například vynikající chia puding.

Goji bobule

Tyto starobylé bobule lze nalézt na stálezeleném keři v subtropických oblastech Číny, Mongolska a tibetských Himalájí. Díky své příjemné sladké a kyselé chuti a nesčetným přínosům pro zdraví se spotřeba šťávy z goji prudce zvedla. Goji bobule dodávají tělu zdravou dávku beta-karotenu, která pomůže podpořit zdravou kůži. Obsahují vysoké množství vitaminu C a vlákniny, přičemž však mají nízký obsah kalorií. Bobule goji jsou vynikajícím zdrojem železa, vitaminu A a dokonce vám poskytnou téměř 10 procent doporučovaného množství bílkovin ve stravě, což je neuvěřitelně vysoké množství.

Existuje spousta způsobů, jak je dostat do své stravy - jíst je syrové, zahrnout do smoothies, jogurtů, snídaňových kaší. Můžete je zakoupit také jako směs superovoce

Maca

Maca je kořenová zelenina, která pochází ze stejné rodiny jako ředkev. Maca je plná minerálů včetně vápníku, hořčíku a fosforu. Pravidelní spotřebitelé macy uvedli zvýšení libida a byly také hlášeny případy, kdy maca pomohla při zmírnění menopauzálních symptomů. Macu můžete konzumovat ve formě prášku a nebo kvalitních kapslí s volně vloženým práškem (tedy bez pojiv, lepidel a dalších nežádoucích balastních látek).

Autor článku: Ing. Radek Svoboda

Sledujte akce a slevy
Přihlaste se do našeho newsletteru
a budete o všem vědět jako první.
Můžete se kdykoliv odhlásit. Newsletter zasíláme 1x za 14 dní.
Výběr podle značek
Zdravý den Vitargo Viridian Vemoherb Vegan fitness The protein ball Sunwarrior Reflex Pursana Nutriworks Nutrislim Mornflake Myotec Chiba High5 Gusto Good Centzone Blender bottle Adapt