Zdravé jídlo, cvičení a přesto nehubnu - v čem je problém?
Není nic víc frustrujícího a skličujícího, když se vaše tvrdá práce nevyplácí, zejména pokud jde o cvičení a stravování. Možná, že každý den pilně cvičíte a stravujete se zdravým, pestrým jídelníčkem. Ale váha se stále nezastavuje.
Podle odborníků na zdravotnictví existuje několik jednoduchých důvodů, proč neztrácíte na váze - a ne všechny mají co do činění s přílišným jídlem.
Pokud jde o to, že ve skutečnosti nedokážeme ztratit váhu, ať už je to příliš pomalu nebo vůbec, existuje několik hlavních důvodů, proč k tomu tak často dochází.
Stres
Spojení mezi stresem a obezitou je stále více potvrzováno ve vědeckém výzkumu a je to jeden z hlavních důvodů, proč lidé nemohou zhubnout. Když jsme ve stresu, neustále jsme pod zátěží stresového hormonu adrenalinu, který připravuje naše tělo k boji nebo útěku před útokem. Zásobování krví je pak odkloněno od procesů, jako je zásobování svalů a způsobuje, že tělo používá glukózu jako palivo, ne však tělesný tuk. Když se stres prodlužuje, tělo začne vytvářet další stresový hormon zvaný kortizol, který degraduje svalovou hmotu a následně zpomaluje metabolismus.
Pokaždé když si všimnete svého stresu, zastavte a správně dýchejte. Diafragmatické dýchání je nejlepší pro snížení hladiny stresu, kdy se pomalu dýchá, aby se vaše břicho - ne hrudník - rozšířilo při dechu.
Pohlavní hormony
Úrovně progesteronu u žen v období periody klesá, což zapříčiňuje sekundárně zhoršené podmínky pro hubnutí. Tento hormon je látka proti úzkosti a diuretikum, které nám umožňuje zbavit se přebytečné tekutiny. Stav nízkého progesteronu může vést k touze po cukru ve snaze uklidnit se, a může také ovlivnit motivaci k výkonu.
Vysoký inzulin
Inzulín je hormon vytvářený v naší slinivce břišní, který pomáhá tělu přemístit cukry z potravy do buněk našeho těla. Přenáší glukózu nejprve do jater a pak do svalů, kde je uložena jako glykogen, který se používá jako energie. Jestliže máte ve stravě přebytek cukrů, organismus přemění cukr do tukových buněk a tento tuk uloží v těle.
Jíst rafinované sacharidy potraviny a cukry může vést k přebytku inzulínu, protože způsobují ostré špičky cukru v krvi a tělo nestačí cukr zpracovat jako glykogen, tím pádem se většina ukládá do tuků.
Adrenalin také zvyšuje hladinu cukru v krvi. Pokud jste se právě najedli a dostanete se do stresu (ať již partnerského či pracovního), vaše produkce adrenalinu se zvyšuje, protože si vaše tělo myslí, že je zde nebezpečí a proto hladina cukru v krvi stoupá. Takže ještě jednou je třeba vytvořit více inzulínu, aby se přebytečná glukóza dostala z krve, což vede k většímu ukládání tuku.
Pokud jste strávili měsíce, kdy jste se věnovali cvičení a zdravému jídlu bez jakýchkoli výsledků, nechte si testovat hladinu glukózy v krvi a hladinu inzulínu v krvi.
Stres, pohlavní hormony a vysoký inzulin mohou jako základní faktory přispět ke zvýšení tělesné hmotnosti. O dalších faktorech se dočtete dále.
Máte hormonální nerovnováhu
Různé hormony mohou změnit metabolické funkce vašeho těla. Hormonální nerovnováha způsobuje rychlý nárůst extra hmotnosti vašeho těla. Jedněmi z hlavních hormonů působících na hmotnost jsou hormony štítné žlázy.
Štítná žláza je hlavní regulační žláza, je důležitá pro metabolická funkce a pro spalování kalorií. Takže v klidu byste měli spalovat určitý počet kalorií, ale pokud vaše štítná žláza nefunguje, spalujete méně a méně. Je to hlavní regulační žláza celého systému vašeho těla, ale zejména reguluje hubnutí a přibírání.
Některé způsoby, jak můžete ovládat své hormony jsou cvičení, dobrá nálada, dobré spánkové návyky a správné stravovací návyky - zejména vyhnout se škrobnatým potravinám, které se přeměňují na cukr, což může způsobit hormonální nerovnováhu a přibývání na váze. Získávejte tedy sacharidy z potravin, jako je zelenina a ovoce, a ujistěte se, že vaše jídla obsahují bílkoviny, jako je libové maso, ryby, vejce nebo luštěniny dohromady s nějakým tukem, jako je avokádo, ořechy, semena, olivové oleje a olivy, protože tato kombinace může zpomalit uvolňování glukózy do krve, což vyžaduje méně inzulínu.
To je také důvod, proč trocha másla na chlebu může pomoci zpomalit rychlost, kterou glukóza z chleba je vstřebávána do krve.
Nervový systém
Naše mozky a nervy jsou určeny pro přežití v těžkých časech a mohou tak narušit způsob, jak naše těla spalují tuk. Autonomní nervový systém (sympatikus a parasympatikus) je součástí našeho mozku, který není pod naším vědomým ovládáním, a funguje tedy na pozadí všeho. Reguluje srdeční frekvenci, frekvenci dýchání, regulaci teploty a imunitní a hormonální systémy.
Autonomní nervový systém má dvě části - sympatický nervový systém pro stav bojuj nebo uteč, a parasympatický nervový systém, který aktivuje odpočinek a opravu organismu.
Oba tyto systémy by měly fungovat v rovnováze - ale u většiny z nás to tak není. Většina lidí existuje ve stavu dominance sympatiku, což znamená, že jsme neustále ve stresu (připraveni ve stavu bojuj), což způsobuje přetížení adrenalinu vedoucího k tomu, že tělo používá pouze glukózu jako palivo a ne tělesný tuk.
Parasympatikus na druhé straně pomáhá obnovit klid, rovnováhu a funkce jako je trávení, které trpí během stresových období a je regenerováno odpočinkem a relaxací.
Vyzkoušejte týdenní regenerační praxi nějakého druhu, jedním z nejlepších způsobů aktivace parasympatiku je prodloužení výdechu (jógový dech nebo také dech ve stylu 4-7-8) a Tai-Chi, jógu nebo pilates, které vám při aktivaci parasympatiku pomohou.
Metoda 4-7-8 spočívá v tom, že provedete pomalý nádech při počítání do čtyř, poté zadržíte dech s počítáním do sedmi a nakonec vydechujete pomalu dokud nenapočítáte do osmi. Toto provádějte po probuzení a před spaním vždy 10-20 krát, kdy tato technika je okamžitě uklidňující.
Autor článku: Ing. Radek Svoboda